NATYCHMIASTOWA WYSYŁKA w 24H NATYCHMIASTOWA
WYSYŁKA w 24H

GWARANCJA BEZPIECZNEGO PAKOWANIA GWARANCJA
BEZPIECZNEGO
PAKOWANIA

DARMOWA DOSTAWA OD 180 zł DARMOWA DOSTAWA
OD 180 zł

tel: 880 954 260 tel: 880 954 260 pn-pt 8:30-16:30

Dlaczego warto wybrać naczynia porcelanowe? Historia, cechy charakterystyczne i rodzaje porcelany.

13-08-2021

Mówiąc o porcelanie, myślimy o szlachetnym materiale z długoletnią historią, która imponuje. Wynaleziona w Chinach stanowiła niemal sztukę na poziomie europejskiego malarstwa czy rzeźby, a jej dziedzictwo przetrwało po dziś dzień. Rodzaje porcelany to wachlarz, którego elementy charakteryzują się unikatowymi cechami. Poznaj historię najszlachetniejszej i najpiękniejszej odmiany ceramiki, a także rodzaje i ciekawostki na temat porcelany.

W niniejszym artykule poruszamy zagadnienia takie jak:

 • Krótka historia porcelany.
 • Cechy charakterystyczne porcelany twardej.
 • Cechy charakterystyczne porcelany miękkiej (kostnej) „Bone China”.
 • Cechy charakterystyczne porcelany typu „New Bone China”.
 • Cechy charakterystyczne szlachetnej ceramiki (półporcelany).
 • Zalety naczyń z porcelany – dlaczego warto stawiać na  tradycyjny materiał o szlachetnym charakterze?


Krótka historia
rodzajów porcelany

Szlachetne naczynia z porcelany są najpiękniejszym rodzajem wyposażenia stylowej kuchni. Pierwsze eleganckie rodzaje porcelany pochodzą z X wieku, natomiast jej istnienie uświadomił europejczykom podróżnik Marco Polo. Wraz z rozwojem eksportu produktów (w tym także porcelany) na przełomie XVI/XVII wieku porcelana była towarem niezwykle ekskluzywnym, przeznaczonym jedynie dla najbogatszych. Aktualnie ze względu na skład masy porcelanowej wyróżnia się rodzaje porcelany takie jak: porcelanę twardą, miękką, kostną „Bone China” oraz szlachetną ceramikę tzw. półporcelanę. Poniżej przedstawiamy zestawienie cech charakterystycznych porcelany, dostępnej w Villa Italia.

Cechy charakterystyczne porcelany twardej

 • Jest wypalana w bardzo wysokiej temperaturze, która – wraz ze specyficznym składem masy – ma wpływ na finalny odcień naczyń z porcelany twardej.
 • Chłodny, śnieżnobiały kolor to cecha charakterystyczna porcelany twardej.
 • Jedną z podstawowych cech tego materiału, używanego m.in. do tworzenia filiżanek, jest jego przeświecalność, świadcząca o wysokiej jakości twardego rodzaju porcelany do kawy i herbaty.
 • Jest to materiał trwały, odporny na wszelkie zarysowania.

Nasze propozycje kolekcji serwisów obiadowych oraz filiżanek do kawy i herbaty, wyprodukowanych z porcelany twardej to m.in.: Plus White, Plus Platin, Plus Gold.

 Porcelana twarda


Cechy charakterystyczne porcelany miękkiej (kostnej) „Bone China”

 • Porcelana kostna „Bone China” jest rodzajem porcelany wypalanym w niższej temperaturze niż porcelana twarda.
 • Porcelanę miękką, tzw. kostną, charakteryzuje ciepły odcień bieli w mlecznych tonach.
 • Do jej składu dodaje się od 30 do 50% popiołu kostnego, który współcześnie zastępowany jest przez surowce mineralne.
 • Ten rodzaj porcelany sprawia, że naczynia są niezwykle lekkie i delikatne. 
 • Wyjątkową cechą tej porcelany jest duża przeświecalność.

Nasze kolekcje wyprodukowane z porcelany miękkiej to m.in.: Florian, Camilla, Bari, Bianca, Mesyna.

porcelana bone china
Cechy charakterystyczne porcelany typu „New Bone China”

 • Zastosowanie chemicznego substytutu mączki kostnej ma bezpośredni wpływ na zabarwienie naczyń o charakterystycznym kolorze kości słoniowej lub śmietankowej bieli. 
 • Porcelana typu „New Bone China” jest wypalana w niższej temperaturze niż porcelana twarda. 
 • Naczynia z tego rodzaju porcelany charakteryzuje większa wytrzymałość niż w przypadku porcelany kostnej.
 • Przeświecalność zbliżona do porcelany twardej.

Asortyment Villa Italia z tego typu porcelany to kolekcje: Leda Ivory, Clara Gold Ivory, Walencja, Yvette i Aurelia.


Porcelana New Bone China

Cechy charakterystyczne szlachetnej ceramiki (półporcelany)

 • Tworzywo ceramiczne, które zaliczane jest do rodzaju porcelany miękkiej.
 • Półporcelana jest wypalana w temperaturze zbliżonej do porcelany typu “Bone China”.
 • Półporcelana nie prześwituje i ma nieco ciemniejszy odcień śmietankowej lub lekko szarej bieli.
 • Naczynia z półporcelany są cięższe, niż delikatne wyroby porcelanowe.

Kolekcje naczyń produkowane z ceramiki kremowej to m.in.: Venice White, E’clat, Appal, Sakura, Sense.

 

Ceramika szlachetna - półporcelana


Zalety naczyń z porcelany – dlaczego warto stawiać na  tradycyjny materiał o szlachetnym charakterze?

Naczynia porcelanowe (zarówno zastawy stołowe z talerzami, jak i komplety filiżanek) charakteryzuje klasa, tradycja, wyrafinowanie i piękno. Zastawa stołowa z każdego rodzaju porcelany pełni funkcje zarówno użytkowe, jak i dekoracyjne. Różnorodne spotkania przy stole, na przykład wykwintne przyjęcie, elegancka kolacja, obiad rodzinny czy spotkanie o charakterze formalnym – to doskonałe okazje, dla których warto przygotować wyjątkową i zaskakującą aranżację. Dlaczego wyroby porcelanowe to trafny wybór? Poniżej znajdziesz kilka zalet, które według nas sprawiają, że warto stawiać na eleganckie, tradycyjne i przede wszystkim piękne i estetyczne naczynia porcelanowe w swoim domu i w restauracji!

 • Różnorodne rodzaje porcelany tworzą bogatą gamę produktów do wyboru zgodnie z indywidualnymi preferencjami lub dopasowane do stylu pomieszczenia.
 • Naczynia porcelanowe zachwycają swoją szlachetnością, wyrafinowaniem oraz starannym wykonaniem, które można spostrzec już na pierwszy rzut oka, co daje natychmiastowy efekt wow.
 • Porcelana to materiał kojarzący się z luksusem, klasą i elegancją – co ma swoje odzwierciedlenie w praktyce, albowiem za każdym razem naczynia porcelanowe prezentują się wyróżniająco – zarówno na stole, jak i w domowej witrynie.
 • Starannie wykonana porcelana jest lekka, delikatna i subtelna, co (w postaci filiżanek porcelanowych) z pewnością zachwyci nawet najbardziej wymagających miłośników aromatycznych naparów kawy lub herbaty.
 • Wyjątkowa aranżacja stołu w postaci porcelanowych naczyń sprawia, że przygotowane potrawy oraz napoje smakują jeszcze lepiej – zgodnie z powiedzeniem, iż „człowiek je oczami”.
 • Oryginalne rodzaje porcelany to doskonały pomysł na prezent! Serwis kawowy lub serwis obiadowy z porcelany to wspaniały, a zarazem praktyczny pomysł na prezent ślubny czy jubileusz. Komplet filiżanek porcelanowych lub zestaw kubków z porcelany jest trafionym prezentem na „parapetówkę”. Z kolei pojedyncze kubki i filiżanki porcelanowe w eleganckim opakowaniu lub gotowy zestaw prezentowy Villa Italia z porcelanowymi naczyniami do kawy lub herbaty to idealny prezent niemal na każdą okazję!

Sprawdź, jakie porcelanowe kolekcje naszego autorstwa przygotowaliśmy i zachwyć bliskich wyjątkową aranżacją stołu lub wyjątkowym prezentem na każdą okoliczność. Wybierz rodzaj porcelany, który spełnia Twoje oczekiwania i potrzeby, a także motyw lub kolor, dopasowany do wnętrza.

Polecane artykuły

Jak dbać o porcelanę? Podstawowe zasady pielęgnacji.

Jak dbać o porcelanę? Podstawowe zasady pielęgnacji.

23-08-2021
Szlachetna, wyrafinowana, oparta na tradycji… Naczynia z porcelany to popularna część zastawy stołowej, która sprawdzi się na różnego rodzaju przyjęciach, np. na rodzinnym obiedzie lub spotkaniu biznesowym. Klasyczne, nowoczesne z eleganckimi wzorami – filiżanki porcelanowe oraz...