NATYCHMIASTOWA WYSYŁKA w 24H NATYCHMIASTOWA
WYSYŁKA w 24H

GWARANCJA BEZPIECZNEGO PAKOWANIA GWARANCJA
BEZPIECZNEGO
PAKOWANIA

DARMOWA DOSTAWA OD 180 zł DARMOWA DOSTAWA
OD 180 zł

tel: 880 954 260 tel: 880 954 260 pn-pt 8:30-16:30

Jak ułożyć sztućce na stole? 4 kroki, dzięki którym stworzysz wyjątkową aranżację na stole

09-07-2021

Sztuka nakrywania do stołu to tradycyjna metoda z zakresu savoir-vivre’u, której zastosowanie ma na celu podkreślenie uroczystego charakteru posiłku. Jednak praktykowanie tego typu zasad nie jest wskazane jedynie w przypadku ważnych wydarzeń. Zasady prawidłowego układania sztućców na stole można wykorzystywać także podczas spożywania posiłków na co dzień. Dzięki nim na Twoim stole zapanuje ład i porządek. Zastanawiasz się jak kłaść sztućce, aby nie zapomnieć o żadnym z elementów zastawy? Trudność sprawia Ci zapamiętanie szczegółowych zasad savoir-vivre’u, które należy praktykować przy stole?

 

Czytając ten artykuł, dowiesz się:

 • Dlaczego to, jak układamy sztućce na stole, jest ważne?
 • Co należy zrobić przed rozłożeniem sztućców na stole?
 • Jak prawidłowo ułożyć sztućce na stole w 4 krokach?

 

Dlaczego ważne jest to, w jaki sposób układamy sztućce na stole?

Ułożenie sztućców na stole jest istotne z kilku ważnych względów, które krótko opisaliśmy poniżej.

Sposób na to, jak rozkładać sztućce na stole, zależy przede wszystkim od tego, jakie dania będą serwowane. Na stole, do którego nie zostanie zaserwowany deser, zbędne będą, np. widelczyki do ciasta czy łyżeczki deserowe.

porcelanowa zastawa stołowa

Ważna jest także metoda ułożenia, a także rodzaj sztućców, które zostaną zaoferowane gościom.
Eleganckie ułożenie sztućców to sposób na docenienie gości oraz wyrażenie wdzięczności za przybycie. Co więcej, sztućce na stole mogą mieć decydującą rolę podczas tworzenia aranżacji. Podczas planowania wyglądu stołu ma to znaczenie w kontekście estetycznego rozłożenia wszystkich elementów zastawy.

Jak układamy sztućce na stole? Poniżej stworzyliśmy podstawowe zasady przed przygotowaniem zestawy stołowej, a także łatwą instrukcję, dzięki której krok po kroku można ułożyć sztućce na stole, zgodnie z zasadami savoir-vivre’u.


Zanim zaczniesz... czyli podstawowe zasady dotyczące tego jak rozkładać sztućce na stole

Jeszcze przed podjęciem wyzwania układania sztućców na stole warto zastanowić się nad tym, jak przygotować się do takiego przedsięwzięcia. Powyżej przedstawione odpowiedzi na pytanie dlaczego ułożenie sztućców na stole jest ważne, to wskazówki, dzięki którym stworzone zasady nabierają sensu. Chcesz je poznać? Według nas odpowiednia organizacja potrafi zdziałać cuda i jest niemal zapewnieniem finalnego sukcesu! Poznaj zasady, które trafnie wskazują jak ułożyć sztućce na stole.

 

zastawa stołowaWybierz jednolity rodzaj sztućców

Dobór dobrych sztućców to niezbędny element podczas przygotowań uroczystej kolacji czy klasycznego posiłku na co dzień. Najważniejszym elementem, na który należy zwrócić szczególną uwagę to zasada, w myśl której każdy element zestawy stołowej powinien do siebie pasować. Co to oznacza? Przed nakryciem do stołu upewnij się, czy wszystkie elementy są jednolite.

Kolejnym krokiem podczas przygotowań sztućców do ułożenia na stole jest obowiązkowe polerowanie elementów kompletu. W tym przypadku doskonale sprawdzi się bawełniana tkanina, a także ściereczka z mikrofibry. Piękne, błyszczące sztućce zaprezentują się naprawdę bardzo wyjątkowo.Dostosuj położenie sztućców do rodzaju serwowanego posiłku

Powyższe ustalenia dowodzą, że ułożenie sztućców na stole ma swoiste znaczenie. Ułożenie sztućców przy stole jest zależne od serwowanego menu, albowiem do stołu nakrywane są między innymi sztućce takie jak:

 • widelec do przystawki,
 • widelec do dania głównego,
 • widelczyk do ciasta,
 • nóż do dania głównego,
 • nóż do pieczywa,
 • łyżka do zupy,
 • łyżeczka do herbaty,
 • łyżeczka do deseru.

Rewelacyjnym dopełnieniem każdej zestawy złożonej ze sztućców są serwetki materiałowe lub papierowe, które są niezbędnym elementem aranżacji stołu ze względów estetycznych jak i praktycznych, ponieważ jest przydatna podczas spożywania posiłku. Stosując się do powyższych wskazówek, możesz zacząć przygotowania zestawy stołowej.

Zastawa stołowa 


Sztućce na stole – jak prawidłowo je układać? Poznaj instrukcję w 4 krokach

Metoda prawidłowego układania sztućców jest uniwersalna. Jednakże ze względu na różnorodność spożywanych posiłków, każdy stół może różnić się elementami zastawy, które wykorzystano. Poznaj łatwą instrukcję, dzięki której każdy może szybko nauczyć się, jak kłaść sztućce na stole.

Krok 1: Sztućce ułóż po obu stronach talerza w takiej kolejności, w jakiej będą potrzebne podczas spożywania posiłku. Najdalej od talerza powinny znajdować się sztućce, którymi goście posłużą się w pierwszej kolejności.


Krok 2:
Zaczynając od najbliższej krawędzi po prawej stronie, ułóż nóż stołowy (ostrzem w stronę talerza). Obok połóż łyżkę do zupy (wklęsłą częścią do góry). Następnie umieść nóż obiadowo-deserowy do przystawek.


Krok 3:
Po drugiej stronie, również jak najbliżej talerza, ułóż widelec stołowy (zębami skierowanymi ku górze). Obok połóż widelec do przystawki w taki sam sposób.


Krok 4:
Nad talerzem ułóż sztućce przeznaczone do deseru, czyli widelczyk do ciasta i/lub łyżeczkę. Łyżeczkę połóż nad widelczykiem, a jej trzonek skieruj w prawo, natomiast trzonek widelczyka w odwrotną stronę.


Powyższa instrukcja dotycząca tego, jak ułożyć sztućce, jest krótka, zwięzła i łatwa w wykonaniu, dlatego warto ją stosować nie tylko w przypadku uroczystych kolacji lub wydarzeń, ale także podczas codziennych posiłków. Nie wiesz gdzie szukać pięknych, oryginalnych, a zarazem praktycznych w zastosowaniu sztućców na stół, dzięki którym stworzysz niesamowite aranżacje na stole? Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu Villa Italia, gdzie znajdziesz oryginalne kolekcje sztućców.