Villa Italia
Polska wersja English version
Sklep
Technologia produkcji
Technologia produkcji

 Obecnie isntnieje wiele odmian porcelany, różniących się wyglądem finalnego produktu, a na etapie wytwarzania składem masy i temperaturą wypalania. Najpopularniejszym rodzajem jest tak zwana porcelana twarda, produkowana z masy składającej się z koalinu, skalenia i kwarcu w przybliżonych proporcjach 2:1:1, wypalanej w temperaturze 1380-1460 C. 


·  Zdobienie i wypalanie


Uformowane i odlane naczynia poddawane są dalszej obróbce, np. filiżanki i bulionówki otrzymują ręcznie doklejane uszka, wszystkie naczynia są wygładzane i czyszczone. Po lekkim wysuszeniu porcelana wstawiana jest do pieca na pierwszy wypał, tzw. biskwitowy. W temperaturze ok. 950 C powstaje twardy, ale ciągle dość kruchy korpus naczyń.

 

Następnie wszystkie elementy są maczane w płynnym szkliwie i ponownie wypalane w temperaturze ok. 1400 C. Po tym procesie otrzymujemy białą i naprawdę twardą, błyszczącą porcelanę, która już może znaleźć się w sprzedaży.


Część asortymentu poddawana jest dekorowaniu. Współczesne naczynia dekorowane są prawie wyłącznie kalkomanią, zadrukowaną farbami ceramicznymi. Wyjątek stanowią złote i platynowe lub kolorowe linie oraz wykończenia np. na uszkach. Te elementy wykonywane są ręcznie. Po nałożeniu kalkomanii i pomalowaniu naczyń, wypalane są one jeszcze raz w temperaturze 850 C lub 1250 C.

 

Otrzymujemy wówczas, odpowiednio, dekoracje naszkliwne, wyczuwalne zdecydowanie pod palcem lub dekoracje wszkliwne, całkowicie wtopione w przezroczyste szkliwo. Te ostatnie są doskonale zabezpieczone. Można je myć w zmywarkach i używać w kuchenkach mikrofalowych.


Dekoracje z elementami złotymi i platynowymi mają w swoim składzie złoto - platynę ceramiczną (12-24-karatowe). Wypalane są w temperaturach nie wyższych niż 850 C i zwykle nie można ich stosować w zmywarkach, a nigdy w kuchenkach mikrofalowych.

 

Większość dekoracji ze złotem i platyną z kolekcji Villa Italia może być bezpiecznie używana w zmywarkach (ale nie kuchenkach mikrofalowych), wyłącznie przy zastosowaniu łagodnych środków czyszczących i delikatnych programów mycia.


Dekoracje z kolekcji Villa Italia zawierają złoto i platynę najwyższej próby, dodatkowo pokryte są ochronnym topnikiem, co zabezpiecza je przed ścieraniem w zmywarkach.

2009 ©  VILLA ITALIA
ul. Staszica 25, 05-500 Piaseczno      tel. + 48 22 716 79 00      Email: ergo@ergo.com.pl
Wszelkie prawa zastrzezone! Kopiowanie i wykorzystywanie zdjec bez zgody autora zabronione
.